Volvo Penta’nın “Elektronik Çapa”sı (Dynamic Positioning ilk defa GCG Yat İmalat AŞ’de


GCG Yat İmalat AŞ, Volvo Penta’ nın elektronik çapasını Türkiye’ de ilk kez kullanan üretici oldu. 

2010 yılında piyasaya yeni çıkan Elektronik Çapa “ Dynamic Positioning System” Avrupa’ da henüz kullanılmaya başlarken, Türkiye’ de bu kullanıcı dostu uygulamayı ilk defa GCG Marine Almanya’ ya ihraç ettiği Rockharbour 42 Sedan modelinde kullandı. 

Yine Volvo’ ya özel IPS sürüş sisteminin joystickinde yer alan bir düğmeye basarak teknenizi olduğu yerde çapa atmadan tutmanıza yarayan bu fonksiyon, sisteme entegre edilen GPS ve pusula özelliği taşıyan anteni sayesinde akıntılara ve rüzgara meydan okuyor. 

Aktif hale getirdiğinizde DPS teknenizin yönünü ve konumunu rüzgar, dalga ve akıntıya rağmen çok sınırlı bir alan içinde sabit tutuyor. Bu esnada motorlar ve pervaneler çalıştığı için denizde yüzen bir kişinin olmaması gerekiyor ancak özellikle teknesini yalnız kullanan tekne sahipleri için marina yanaşmalarında, mazot iskelesinde sıra beklerken veya yanaşma öncesi usturmaça bağlama hazırlığı esnasında hayatı kolaylaştırıyor. 

Almanya, Hollanda gibi nehir trafiğinin yoğun olduğu ve köprülerin açılmasının beklenmesi gereken durumlarda da oldukça faydalı. 

DPS monte edilen Rockharbour 42’ si ile, Alaçatı Marina’ dan başlayan yolculuğunu önce İstanbul ardından Karadeniz’ e çıkıp Tuna Nehrin de 3500 km yol kat ederken kullanan Alman tekne sahibi yolculuğunu kolaylaştıran sistemi tüm kullanıcılara tavsiye ediyor. 

GCG’ nin Rockharbour Motor Yatlarında hayata geçirdiği birçok ilkler arasında faydalı, keyifli, fonksiyonel daha birçok detay mevcut.

Volvo Penta IPS Joystick >>